Translate

12 Nisan 2011 Salı

NEYE NİYET ESKİYE KISMET

Pazar sabahı hava güneşli ama hafifçe rüzgarda var dışarda. Pazar mahmurluğu üstümde tatilya benim kuzucuklar gezme hazırlığında, canım hiç dışarı çıkmak istemiyor ama onlarıda kırmak istemiyorum. Onların gönlünde jetonlu oyuncaklara binip top havuzunda oynamak var ama tıklım tıklım alışveriş merkezinde süslü vitrinlere bakmak gelmiyor hiç içimden. Bütün gün yastığımla yorganımla sarmaş dolaş olmak istiyorum.Ama nafile... Kıyamıyorum kuzucuklarıma, dışarı çıkıyoruz eşim hadi bu hafta değişiklik yapalım tarihi yerleri gezelim diyor. İlk durak Yeşil Türbe. Bursaya gelenler mutlaka bilirler Yeşili ve yeşil türbeyi, gelmeyenler ise mutlaka duymuştur yeşil camii inin dünya ya bile nam salmış çinileriyle ünlü olduğunu.Bu mekan ayrı bir huzur verir insana,tarih kokar buram buram birde fazla bilen olmaz ama islam müzesi vardır burada bizde türbe ziyaretinden sonra buraya uğradık şansımıza kapalıydı ama buranın kapalı olması bizim yepyeni bir dünyayla tanışmamıza vesile oldu. Yolda yürürken 4-5 dükkan görüyorum sıralı sıralı. Vitrininde eski bi plak çarpıyor gözüme hadi dükkanlara bakalım diyoruz.İşte orada bu sıra dükkanlarda meğer bi tarih yatıyormuş. Eskilere ve tarihe merakım ezelden beri vardır. Ama hiç bir zaman bi antikacı yada eski şeyler satan bir dükkana girmişliğim yoktur.
Dükkana girdiğimde çok şaşırıyorum. Eskiye dair ne ararsanız toplanmış buraya. osmanlı tarihinden tutunda yakın geçmişimize dair bir çok şey var. Çoğunuda aslında gözüm ısırıyor hep bir yerlerden. Rahmetli babaannemin bu ürünler gibi bir çok eşyası vardı. Tahta oymalı kaşıklıklar,bakır sahanlar, eski mutfaklarda buzdolabı olmadığı için kullanılan sarpınlar. Birden nasıl kızıyorum kendime o eşyaların çoğu eski diye koymaya yer yok diye bi şekilde atılmıştı çünkü zamanında. şimdi bu dükkanlarda bu ürünleri görmek ve insanların bu ürünlere gerçekten hatırı sayılır paralar vermesi şaşırtıyor beni. Elindekinin kıymetini bilememenin pişmanlığı kaplıyor içimi. Yazarken bile üzülüyorum şuan. Sonra bi çiftle tanışıyoruz gezerken.Çift tam bi antika meraklısı emekli olmuş öğretmen hanım ve kimya mühendisi eşi yaşlı ama sevimli insanlar bizim merakımızı görünce bizi gerçek antikaların bulunduğu çarşıya götürmeyi teklif ediyorlar bizde bu tanımadığımız insanların peşine düşüyoruz ailece.
Bu dükkanlara girince şaşkınlığım bir kat daha artıyor. neler yokki bu dükkanlarda. Osmanlı zamanından kalma sandıklar, eski gürcü gelinlere ait başlıklar, gene osmanlı zamanından kalma oymalı cumba(resimde görünen),üzerinde osmanlıca bir tarih atılı olan ve bir ressama ait olan resim defteri en çok dikkatimi çekenler arasına giriyor. Tabi yakın tarihimize ait eşyelarda var eşim daha çok onlarla ilgileniyor.
Bu çalışma masasıda en çok dikkatimi çeken ürünler arasına giriyor. Tahmin edersiniz ki fiyatı gayet hatırı sayılır bi miktar şimdilik sadece uzaktan bakmakla yetiniyoruz. Ama antikacıları ve koleksiyoner insanları şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Bu gerçekten çok değişik ve zevkli bir hobi. İnsanı başka diyarlara götüren eski eşyalara daha farklı bakmayı öğreten bi merak.
İşte babanemin mutfağında da bulunduğunu söylediğim kaşıklıklar. Eskiye gitmek beni hem mutlu etti hemde bi o kadar hüzünlendirdi. Ama galiba eşimle kendimize yeni bir hobi bulduk. Eski eşyalar. Aslında aklımda yazmak istediğim o kadar çok şey varki uzatıpta sizi sıkmak istemiyorum. sadece mahmurlukla başlayan günlerin sonunda sizinde başınıza güzel şeyler gelmesini dileyerek bu uzun yazımı bitiriyorum ama devamı nı başka potslarda mutlaka pay
laşacağım.

4 yorum:

 1. güzel gezi olmuş.ahh eskiler ,bize güzel günlerden esintiler getiriyor

  YanıtlaSil
 2. eskilerin kymetini bilmek lazım hakikaten,üzerine yaşanmışlık sinen herşeyin anlamı ,değeri bambaşka..süper bir gün olmuş,senin adına çok sevindim...

  YanıtlaSil
 3. iyi akşamlar cnaım, öncelikle hayırlı cumalar olsun..Kutlu doğum haftası sebebiyle hep beraber blogumda yasin ve salavat okumaları yapıyoruz.katılmak istersen bekliyorum.görüşmek üzere sevgiler..Ayrıca Bursa en sevdiğim beğendiğim şehirlerden biri.merkezde çakırhamamı civarında osman ve orhan gazi türbelerini gezmiştim.Çok güzel bir şehir nasip olursa yine gideceğim yeşil türbeyi aklımın bir yanına yazdım şimdiden..

  YanıtlaSil
 4. Selamlar canım, blogumdaki okuamlara katılımın için teşekkürler, yalnız çekilişe dahil olman için bu okumaları ve çekilişi blogunda da duyurman gerekiyor haber vereyim dedim.görüşmek üzere sevgiler..

  YanıtlaSil